Mapa, buzola a vyrážíme!

Poslední pokyny před startem a můžete se pustit do dobrodružného závodu přírodou. Orientační běh je skvělý v tom, že se ho může zúčastnit opravdu každý. Existuje totiž hned několik kategorií rozlišených podle věku, pohlaví, náročnosti a délky trasy…  Takže děti, dospělí, důchodci a dokonce i vozíčkáři si přijdou na své. O vítězství rozhoduje pak především dobrá orientace v terénu a rychlost, ale vyhrát není to nejdůležitější. I pokud se neumístíte na stupních vítězů, můžete mít ze sebe skvělý pocit, že jste udělali něco pro své zdraví. Orientační běh není jen výzvou, ale především koníčkem a pro někoho možná časem i životním stylem.
běh v přírodě
Co je na orientačním běhu tak krásného?

Jedná se o sport na čistém vzduchu v přirozeném prostředí, bez aut a diváku. Jste tam prostě jen vy a kolem dokola příroda. Nemusíte nikam spěchat, záleží čistě jen na vás, zda to celé pojmete jako závod s časem či jen procházku lesem, tempo si určujete sami. Pobíháte lesem, hledáte kontroly a radujete se z každého úspěchu či úspěšné dokončeného závodu.
orientace v mapě
Pár instrukcí pro začátek

Pokud vás orientační běh nadchl či zaujal, následující rady vám alespoň trochu nastíní jeho průběh:
·         Na začátku startu obdržíte mapu terénu s kontrolními stanovišti, které byste měli v daném pořadí navštívit. Přesnou trať si však každý pomocí buzoly a vlastního uvážení volí sám. Záleží tedy jen na vás jakou taktiku a cestu zvolíte.
dobrodružství s kompasem 
·         Stanoviště je vyznačeno látkovým oranžovobílým lampionem, kde si pomocí speciálních kleštiček potvrdíte navštívení v startovním průkazu. Ten slouží pořadatelům jako kontrola, že jste žádné ze stanovišť nevynechali.
 
·         Mapa, kterou dostanete, je poměrně podrobně zpracovaná. Většinou je zakreslena v měřítku 1 : 15 000 a pomocí barev a různých značek prozrazuje obtížnost terénu. Pro svůj první orientační běh nemusíte znát hned všechny značky, ale je dobré mít alespoň základní přehled, ať víte, co vás na trati potká.

Mapa, buzola a vyrážíme!
4.8 (95%)8