Je nám mléko přínosem nebo minusovou potravinou?

Konzumace mléčných výrobků je (nejen u nás) na vysoké úrovni, díky tomu, že jejich chuť je vydatná a znamenitá. Mezi nejvíce využívaný produkt patří také mléko, bez kterého mnoho lidí nepřežije ani jeden den. Ať už si ho dáváte do kávy, používáte na vaření (nebo pečení) nebo pijete jako lahodný nápoj, i takové mléko má své plusy a naopak – zápory.
lití mléka.jpg

1 Přínos mléka

Dětský organismus by bez příjmu tekutiny, jakou je mléko – prakticky nepřežil. Tvoří totiž základní složku při správném růstu a doplnění vápníku v těle. Hodí se skvěle na svačinu, snídani a připravíte z něho mnoho báječných a chutných pokrmů. Mylnou představou je to, že si většina lidí myslí, že mléko obsahuje několik škodlivých „Éček“. Mléko kupované z obchodu je sice pasterizované, ale funguje na bázi převaření, takže lidskému organismu jeho pití nijak neuškodí.

2 Možná negativa

Je to sice malá pravděpodobnost, ale i na mléko můžete mít nesnášenlivost v podobě mírné alergie na laktózu. Některé studie dokazují, že vysoký příjem mléka má na svědomí vyšší příjem na váze a příjem vápníku, který není tak účinný jako třeba z jiných potravin, protože je výrobou značně znehodnocený. To kupované (převážně kravské) obsahuje vysoké množství sacharidů, které jsou do něho přidané jeho výrobním procesem.
kokosový ořech a mléko.jpg
VYZKOUŠEJTE ALTERNATIVY:
Pokud mléko milujete a chcete se vyhnout všem možným spekulacím o tom, jestli je dobré nebo nevhodné na pití , vyzkoušejte jiné druhy tohoto nápoje, které jsou rostlinného původu a na chuti vám jen přidají:
KOKOSOVÉ MLÉKO– obsahuje velké množství důležitých vitamínů, vlákninu a neobsahuje laktózu.
MANDLOVÉ MLÉKO– připravíte si ho snadno i u vás doma, jeho prioritou je dostat z mandlí chutný nápoj, který přispívá ke zdraví a dokonale nahradí to kravské.
RÝŽOVÉ MLÉKO– je vhodné především pro alergiky, dostanete ho v obchode ve více variantách, ale jeho přípravu si můžete vyzkoušet i doma.

Je nám mléko přínosem nebo minusovou potravinou?
4 (80%)2